2020 Texas FPSP State Bowl Results

This year, our students not only tackled the topic of Gamification, but overcame the challenges of a virtual TX FPSP State Competition! While we would have loved to see everyone in person for our organization’s 40th State Bowl, we are grateful that we could still have the competition during this time.

We congratulate all the participants in this year’s competitions for their hard work, dedication, and ability to showcase stellar problem-solving skills.

Below are the winners of the 40th TX Future Problem Solving State Bowl:

GLOBAL ISSUES PROBLEM SOLVING RESULTS:

Senior Division

Senior Division Teams:

*1st Place:  Davis Works, Bryson Franks, Ishwania Christopher, Courtney Brooks–Prestonwood Christian Academy, Coach Lichty

*2nd Place:  Rae Bynum, Madison Green, Chloe Moore, Sidney Becktold– Early ISD, Coach Morales

 *3rd Place:  Heather Gray, Jamie Edwards, Mackenzie Nazworth, Janice Park–Prestonwood Christian Academy, Coach Lichty

*4th Place:  Anna Murray, Hunter McCall, Carson Ruley, Katy Jacobs–Prestonwood Christian Academy, Coach Lichty

*5th Place:  Grace Perry, McKenzie Carlton, Nicole Tijerina, Aubry Scott–Paris ISD, Coaches Dickey & Wilburn

Teams Placing in the Top Ten in No Particular Order:

Ila Caron, Joanna Anil, Mary Katherine Flage, Ronia Christopher–Prestonwood Christian Academy, Coach Lichty

Hanna Pittman, Ty McConn, Jax Managan, Aaron Calloway–Early ISD, Coach Morales

Allison Blackwell, Chloe Willhite, Thalia Masepohl, Rachel Carlyle–Prestonwood Christian Academy, Coach Lichty

Abbey Dolberry, Alexa Schoolcraft, Lailee Love, Megan Bynum–Early ISD, Coach Morales

Avery Doyle, Ashley Pelham, Luke Montgomery, Jaden MatthewsPrestonwood Christian Academy, Coach Lichty

Most Futuristic Solution:

Davis Works, Bryson Franks, Ishwania Christopher, Courtney Brooks–Prestonwood Christian Academy,   Coach—Lichty

Senior Division Individuals:

*1st Place:  Christopher Zondag—Early ISD, Coach Morales

*2nd Place:  Emma Flett—Carroll ISD, Coach Quintana

*3rd Place:  Emma Nieto—Sinton ISD, Coach Nieto

Teams and Individuals designated with an asterisk* will represent Texas at the 2020 International Virtual Conference

Middle Division

Middle Division Teams:

*1st Place:  Sophie Stone, Kate Hoog, Abby Perry, Anna Lehenbauer–Paris ISD, Coach Stone

*2nd Place: Emily Xu, Sarah Adams, Katherine Zubiaur, Kendall Ceasar–Beaumont ISD, Coach Tarabay

*3rd Place:  Brody Holleman, Carter Benson, Shravya Singh, Sophia Hamer–Paris ISD, Coach Stone

*4th Place:  Michael Morales, Aaron Bass, Yasmin Ibarra,  Cooper Jacobs–Early ISD, Coach Morales

5th Place:  Lily Kate Albracht, Jade Hernandez, Ian O’Brien, Aitor Scholl–Prestonwood Christian Academy, Coach Reed

Teams Placing in the Top Ten in No Particular Order:

Benjamin Chen, Cindy yang, Crystal Liu, Zyren Cai–Beaumont ISD, Coach Tarabay

Nathan Wilson, Brody Douglass, Isaiah Lawshe, London Yount–Prestonwood Christian Academy, Coach Lichty

Luke Hanson, Isabella Barrett, Olivia Manibo, Macy Smith–Beaumont ISD, Coach Tarabay

Trevor Allen, Logan Diaz, Katie French, Lori Ann Zimmerman, Medina Valley ISD—Coach Witte

Evan Jefferson, Vaughn Scott, Grant Brasher, Kale Pittman–Prestonwood Christian Academy, Coach Lichty

Most Futuristic Solution:

Emily Xu, Sarah Adams, Katherine Zubiaur, Kendall Ceasar–Beaumont ISD, Coach Tarabay

Middle Division Individuals:

*1st Place: Hasita Karthikeyan–Frisco ISD, Coach Seetharaman

*2nd Place:  Jamie Burch–Sinton ISD, Coach Nieto

3rd Place:  Lorena TomovBeaumont ISD, Coach Rubin

Teams and Individuals designated with an asterisk* will represent Texas at the 2020 International Virtual Conference

Junior Division

Junior Division Teams:

*1st Place: Aryn Vanacek, Tyley Dalton, Evelyn Reyna, Evelynn Deleon–Sinton ISD, Coach Nieto

*2nd Place:  Gabriele Garza, Kyle Livingston, Chas Boehme, Connor Crisp–Medina Valley ISD, Coach Myers

*3rd Place:  Blake Dunham, Nate Jefferson, Aidan Petrof, Corbyn Wendorf—Prestonwood Christian Academy, Coach Quintana

*4th Place:  Vanessa Meza-Macias, Siena Scholtz, Madision Smock, Kylie Waters—Wylie ISD, Coach Schepps

5th Place:  Karl Gscheidle, Conner Moffit, Gabe Tyree, Blake Wilson– Prestonwood Christian Academy, Coach Quintana

Teams Placing in the Top Ten in No Particular Order:

Bryce Byrd, Ethan Xu, Juliana Canelaria, Aleander Gorisich—Beaumont ISD, Coach A. Johnson

Mary Grace Gibbons, Hannah Cunningham, Caroline Gillem, Abigail Harper—Paris ISD, Coach Fleming

Isha Patel, Daniela Aguilar, Joshua Allen, Jordyn Snure—All Saits Episcopal School Beaumont, Coach P. Johnson

Chad Kirby, Kathryn Wright, Lilly Gillmore, Nathan Malouf—Beaumont ISD, Coach Tarabay

Ava Winegar, Saiden Salgado, Samantha Rodriguez, Kambri Scott–Andrews ISD, Coach Edwards

Most Futuristic Solution:

Aryn Vanacek, Tyley Dalton, Evelyn Reyna, Evelynn Deleon–Sinton ISD, Coach Nieto

Junior Division Individuals:

*1st Place:  Noah Quintana—Frisco ISD, Coach Quintana

*2nd Place: Zahra Tapia–Paris ISD, Coach Fleming

 3rd Place:  Omkaar Medhekar–Beaumont ISD, Coach Walker

Junior Novice Teams:

1st Place: Preston Camp, Kyler Eiben, Nisha Mulani, Nathan Reske—Wylie ISD, Coach Spillyards

2nd Place: Ava Griess, Kush Patel, Kristina Restrepo, Keshav Subash—Wylie ISD, Coach Spillyards

3rd Place:  Brooke Diefenderfer, Emily Josey, Krisha Patel, Simran Sekhon—Wylie ISD, Coach Spillyards

Community Problem Solving

Senior Division:

CmPS Team:

Grand Champion: Project RAM Initiative, Houston ISD, Coach Zhu/Zhu

At-Large Champion: Project Bridging the Gap, Early ISD, Coach Biddle/Morales

1st Place- Health & Safety: Project SUPPORT, Clyde Consolidated ISD, Coach Kingston

1st Place Education: Project CLASS, Texas City ISD, Coach Graves

Honorable Mention: Project Resources, Sinton ISD, Coach Brown

Senior Individual:

Grand Champion: Project Heartbeat, Houston ISD, Coach Zhu/Zhu

Middle Division

Middle Team:

Grand Champion: Project Play Ball! Sinton ISD, Coach Nieto

At-Large Champion: Project Oasis, Andrews ISD, Coach Hill

Honorable Mention: Project 1 in 10, Paris ISD, Coach Rogers

Junior Division:

Junior Team:

Grand Champion: Partners in Play, Bowie ISD, Coach Hedeman

At-Large Champion: Kindness Rox, Wylie ISD, Coach Jordan, Cheshier, Friemel

1st Place Environmental: Garden of Reading, Wylie ISD, Coach Spillyards, Keeisler, Morales

1st Place Health & Safety: Project BEARS, Andrews ISD, Coach Edwards

Scenario Writing

Senior Division 
PlaceStudentCoach
*1stAnna MurrayShannon Lichty
 2ndJocelyn TingSandra Strom
 3rdJoanna AnilShannon Lichty
 FinalistDavis WorksShannon Lichty
FinalistCourtney BrooksShannon Lichty
FinalistDavis GreenAngelica Black
Middle Division 
*1stMadelyn GrayTrudy Reed
 2ndGrant GainesShannon Lichty
 *3rdBrody DouglassShannon Lichty
 4thRebecca RiveraShannon Lichty
FinalistOlivia FitzgeraldRhonda Caldwell
FinalistMadeline GreenCassandra Rogers
FinalistCade EskewTrudy Reed
FinalistGracie PennyTrudy Reed
FinalistLily Kate AlbrachtTrudy Reed
FinalistCarolina CasusolTrudy Reed
FinalistReagan HofstadterTrudy Reed
FinalistIan O’BrienTrudy Reed
FinalistJayden GonzalesElizabeth Nieto
FinalistKristin EngShannon Lichty
Junior Division 
 AuthorCoach
*1stCaroline GillemDebb Fleming
 2ndAryn VanacekElizabeth Nieto
 3rdAkshay BacharaniandaDebb Fleming
FinalistCorbyn WendorfSusan Ellis
FinalistRenato CasusolSusan Ellis
FinalistBlake WilsonSusan Ellis

Scenario Performance

DivisionStudent CoachDistrict
Senior 1st*Sidney BecktoldMoralesEarly ISD
Senior 2nd*Megan BynumMoralesEarly ISD
Senior 3rd*Davis WorksEllisPrestonwood
Senior 4thAnna MurrayEllisPrestonwood
    
Middle 1st*Jade HernandezEllisPrestonwood
Middle 2nd*Patyn FerrellEllisPrestonwood
Middle 3rdJack RuzynskiEllisPrestonwood
Middle 4thGrant FriersonFlemingParis ISD
    
Junior  1st*Caroline GillemFlemingParis ISD
Junior 2nd*Luke GlassEllisPrestonwood
Junior 3rdEmma CruseEllisPrestonwood
Junior 4thAshkay BacharaniandaFlemingParis ISD
* Indicate students to represent Texas at International Competition